>
PİLATES
100 yıllık bir geçmişi olan pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirildi. Çocukluğunu astım ve romatizma gibi hastalıklarla boğuşarak geçiren Joseph Pilates, tüm sorunlarına rağmen vücut geliştirmeye büyük ilgi duymuş ve boksörlük ve koruma eğitmenliği yapmış. Doğu formunda egzersizler üzerinde çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarını fizyolozi ve hareket bilimleriyle birleştirerek Pilates metodunu oluşturmuş. Pilates kendi metodunu kontroloji olarak adlandırmıştır. Birinci Dünya Savaşı kamplarında hastabakıcı olarak çalışmış ve buradaki askerlere kendi geliştirdiği teknikleri öğretmiş. Yatarak tedavi gören hastalar için geliştirdiği ve modern egzersiz ekipmanlarının öncüsü olan ekipmanlarla yatan hastalara yatakta egzersiz yapma imkanı sağlamıştır. Bu şekilde hastaların yaralı dokularının sabit kalması sağlanarak yatak istirahati döneminde kendi kendini mobilize etme imkanı, kaslarını kuvvetlendirme imkanı ve bu sayede fiziksel uygunluk düzeyini koruyabilme imkanı oluşturulmuştur.Bir grip salgınında İngiltere`de pek çok kişi hayatını kaybederken, kampta yaşayanların hiç etkilenmemesi üzerine "pilates" tanınmaya başlamış. Daha sonra kendi tekniğini geliştiren Pilates, 1926`da Amerika`ya göç etmiş ve New York`ta bir stüdyo açmış. Joseph Pilates "10 seansta farkı hissedeceksiniz. Yirmincide farkı görecek ve 30. seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız" diyor.
Pilates’e göre: devamlı, düzenli ve akılcı bir şekilde yapılan vücut geliştirme sayesinde günlük işlerimizi daha kolay, daha doğal ve daha doyurucu bir hale getirebiliriz.Egzersiz salonlarında verilen egzersiz programları kas kuvvetini devamlı korumayı ve kuvveti sürekli artırmayı özendirici bir eğilim gösterir. Bu şekilde: kuvvetli kaslar daha kuvvetli, zayıf kaslar daha zayıf hale gelir. Pilates metodunda ise bunlara zıt olarak sonuçlar geç dönemlerde ortaya çıkar. Fakat yararları oldukça açık ve nettir. Ayrıca Pilates yönteminde egzersizlerle elde edilen sonuçlar, egzersizler bırakıldıktan sonra da devam eder.
Tüm dünyada büyük ilgi uyandıran Pilates,son yıllarda ülkemizde de çok popüler. Yaralanma riskini ortadan kaldırması ve çok az enerji harcayarak uygulanabilmesi,bu metodun  7`den 70`e geniş bir yaş aralığında yapılabilmesini sağlıyor.
Farklı bir felsefe pilates:
Pilates’e göre: devamlı, düzenli ve akılcı bir şekilde yapılan vücut geliştirme sayesinde günlük işlerimizi daha kolay, daha doğal ve daha doyurucu bir hale getirebiliriz.Egzersiz salonlarında verilen egzersiz programları kas kuvvetini devamlı korumayı ve kuvveti sürekli artırmayı özendirici bir eğilim gösterir. Bu şekilde: kuvvetli kaslar daha kuvvetli, zayıf kaslar daha zayıf hale gelir.Pilates metodunda ise bunlara zıt olarak sonuçlar geç dönemlerde ortaya çıkar. Fakat yararları oldukça açık ve nettir. Ayrıca Pilates yönteminde egzersizlerle elde edilen sonuçlar, egzersizler bırakıldıktan sonra da devam eder.
Neden Pilates?
İstatistikler,her 10 kişiden 8`inin,yaşamının bir döneminde,iskelet ve kas sistemi sorunun etkisi altında kaldığını gösteriyor. Pilates egzersizleri omurganın daha sağlıklı olmasını,vucudun doğru pozisyonda duruş alışkanlığını kazanmasını sağlıyor.Pilates`in en önemli özelliğı,tüm vücudu esneterek omurların arasını açması.
PİLATESİN FAYDALARI:

1. Kaslarınızın mükemmelleşmesini sağlar

2. Dengeleyici kasları güçlendirir

3. Her zihne hem vücuda faydası olan ve bütün vücudu güçlendiren bir spordur

4. Pilates vücudunuzun çekirdeğini başka hiçbir egzersizin yapamadığı kadar güçlendirir

5. Sizi gelecek zamanda yaşayacağınız yaralanmalardan korur

6. Vücudunuz hakkında daha becerikli olmanızı sağlar
PİLATESİN KURALLARI:

1- KONSANTRASYON

2- KONTROL

3- MERKEZLEME

4- AKICILIK

5- KESİNLİK

6- NEFES

7- İMAJLAMA
HAMİLELER İÇİN PİLATES

HAMİLELİKTE PİLATESE NE ZAMAN BAŞLAMALI?
Hamilelikte pilatese doktorunuz izin verdiği sürece, gebeliğin 12 ve 16. haftası arasında başlanabilir, ortalama olarak haftada 2 veya 3 defa doğumunuza kadar güvenle devam edebilir, hamileliğinizi daha mutlu ve konforlu hale getirebilirsiniz :)

Gebelik, kadının fiziksel, hormonal ve psikolojik açıdan birçok değişiklik yaşadığı uzun bir süreçtir. Gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve büyüyen bebeğin ağırlığı, annenin kas ve iskelet sisteminde birtakım değişiklikler yaratır. Annede bel ve sırt ağrıları görülebilir, bağ dokusu gevşer, eklemler kolay yaralanabilir, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan ödem, karpal tünel ve tarsal tünel sendromuna neden olabilir. Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının rahime yaptığı bası ve yerçekiminin etkisiyle pelvis tabanı yaklaşık 2.5 cm aşağıya çöker.Pelvik taban kaslarındaki bu sarkma anne adayına idrar kaçırma gibi yaşam kalitesini düşüren daha birçok sıkıntı yaşatabilir.Kısacası güçlü pelvik taban kasları, doğum sırasında ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşır. Pilateste bu kasları kuvvetlendirmek için yapılacak en doğru ve güvenli egzersizleri içerir.

PİLATES YAPAN ANNE ADAYLARI;

Doğum sırasında rahat ıkınarak rahat bir doğum gerçekleştirirler.
Doğum sırasında oluşan yırtıklar azalır.
Gebelikte ve sonrasında oluşan idrar kaçırma problemleri ortadan kalkar.
Doğum sonrası uterus çok daha kolay toparlanır.
Pilates,gebelikte görünen, hazımsızlık ve ödem gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.
İçerdiği nefes egzersizi sayesinde hem gevşeyen ve uzayan karın kaslarının çok daha çabuk güçlenip, toparlanmasını sağlarken annenin, gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesine sebep olur.
Anne adayı, yaptığı egzersiz sayesinde uykuya daha çabuk dalar, gününü zinde ve motive şekilde geçirir.
Cinsel yaşamın doğum sonrası normale dönmesini kolaylaştırır.
Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.
Egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı ve anda kalmayı sağladığı için pilates, kişiye mental olarak rahatlama sağlar.
Ayrıca, yapılan araştırmalarda, hamilelik sürecinde egzersiz yapan annelerin bebeklerinin otonom fonksiyonları, egzersiz yapmayanlara göre daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.(Otonom sinir sistemi vücut kalp atışı, nefes alma organları, iç organ fonksiyonları gibi istem dışı fonksiyonları kontrol eder)


ÇOCUKLAR İÇİN PİLATES

Bilgisayar başında saatler boyu oyun oynayan  ,okula giderken bir yük gibi taşınılan çantalar, okulda hareketsiz saatler boyu geçen zaman ve yogun sınav takvımı neticesinde beden eğitimi derslerinin de seçmeli hale getirilmesi ile birlikte günümüzdeki çocuklarlar fiziksel ve ruhsal sıkıntılar yaşamaktalar.

Duruş bozukluklarının çocukluk cağında görülme oranı % 15 -% 20 iken bu oran ilkokul çağına gelindiğinde % 70 lere kadar yükselmektedir. Kassal gelişim süreçleri yavaşlayan,kas guçleri azalan bunun sonucunda duruşu bozulan fiziksel aktivite yapma kapasiteleri azalan sağlıksız bir nesil ortaya çıkmaktadır.

Çocuklar çoğunlukla vücutlarının tam anlamıyla farkına varmazlar. Çocuklar pilates ile zamanla vücutlarının farkına varıyor ve kas kuvvetleri artıyor.

Dünyada 3 yıldır uygulanan ‘kids pilates’ (çocuk pilatesi), bu noktada çocuklar ve gençler icin çok önemli bir aktivite olarak kendini göstermektedir. Pilates duruş bozukluklarının giderilmesi ve kassal güçlerinin artırılması, el göz koordinasyolarının geliştirilmesi, denge yeteneklerinin arttırılması , esnekliği geliştirmenin yanında vücutlarını tanımalarını ve işleyiş biçimini anlamalarını  sağlayarak farkındalıklarının ve özgüvenlerinin artmasını sağlamaktadır. Pilates çocuklara eğlenebilecekleri farklı bir fiziksel aktivite yapma imkanı sağlamaktadır.

Mat uzerinde yapılıp çocukların dikkatlerinin dağılmasını önleyen top, çember lastik gibi materyallerin kullanıldığı kids pilates seansları ortalama 30 dakika sürmektedir.

Pilatesi düzenli yapan çocuklarda duruş bozuklukları engellenebilir, nefes egzersizleri sayesinde yaşadıkları süreçler-ergenlik- çok daha uyumlu geçilebilir ve kendilerine olan güvenleri artar.

Konsantre bozukluğu ve hiperaktiflik çeken çocuklarda Pilates sayesinde önemli gelişmeler görülmektedır.Pilates prensiplerinden olan konsantrasyonu  çocuklara uygulamanın en guzel yolu büyüklerdeki derslerde yaptığımız uyguladığımız imgeleme’yı oyun halıne dönüştürmek. Hayal güçlerini kapatmamış olan çocuklarla ımgeleme yapmak ve bu esnada hareketlerın yapılmasını sağlamak çok daha kolay olmaktadır.

Pilates yardımı ile çocuklarınızda huzurlu bir uyku ve iletişim rahatlığının da yerleştiğini görebilirsiniz. Özellikle  obezite sorunu yaşayan çocuklarda pilates son derece etkili bir yöntem olmaktadır.

Joseph Pilates’in bu egzersizlerin oluşurulmasında bebek ve çocuk hareketlerinden de esinlenmiş olmasını hatırlayım.
AIR PILATES
Air pilates, dünya üzerinde aerial pilates, aerial yoga, antigravity fitness, yoga fly, aerial silk, bodyfly pilates, antıgravity pilates gibi pek çok örnekleri bulunan egzersiz sistemlerinin bir benzeridir.
Burada kişiye yerçekimsiz bir ortam sağlayarak egzersiz yaptırılabilmesinin yanı sıra, bazı hareketler için destekleyici unsur oluşturan duruşlara da sahip bir sistemdir. Adından da anlaşılacağı üzere pilates hareketlerinden şekillendirilmiş bir uygulamadır.
Burada amaç mat,reformer veya benzeri şekillerde yapılan pilatesin dışında tüm kas gruplarının bir arada çalıştırılması, estetiğin arttırılması ve vücut direncinin ve sağlamlığının arttırılmasıdır.
Pilates'in fayda sağladığı başlıca rahatsızlıklar

  • Kifoz
  • Skolyoz
  • Lordoz
  • Postür Bozuklukları
  • Genel Dolaşım Bozuklukları
  • Fıtık (bel,kasık,boyun)
  • Kas Kısalması
  • Eklem Ağrıları
Ana Sayfa
Pilates
Personel Training
Bioenerji
Yogalates
Savunma Sporları
İletişim
Galeri
AVANTAJLI
ÜYELİKLER
İÇİN
İLETİŞİM

0542 375 03 18